Gruz - kłopot wielu budowlańców Email

Są takie prace budowlane, których nie może podjąć się pierwsza lepsza firma. Jedne z tych prac wymagają specjalistów i wysoko wykwalifikowanych pracowników, inne natomiast profesjonalnego sprzętu. Na pewno usługi typu kruszenie gruzu i kruszenie betonu nie są standardem. Byle ekipa nie jest w stanie nam tego typu usług zaoferować. Dlaczego? Bo tutaj trzeba się wykazać zarówno wiedzą z zakresu technologii dotyczących tych zadań, do tego trzeba mieć odpowiedni sprzęt. Kruszenie gruzu i kruszenie betonu bowiem nie jest zadaniem, jakie można wykonać za pomocą młotka i dłuta.

Gruz to zmora wielu firm budowlanych. Samo kruszenie gruzu i kruszenie betonu jest zadaniem niełatwym. Trzeba mieć specjalistyczny park maszynowy, a i tego typu prace wymagają sporego nakładu sił i czasu. Nie mniej trudno sobie wyobrazić, by z placu budowy wywożone były całe bloki ścian. Raz, że takich dużych elementów konstrukcji nie są się porzucić, dwa – samo ich przewożenie do miejsca składowania byłoby wielce kłopotliwe. Sam gruz można spożytkować na wiele sposobów. Z jednej strony można go bowiem użyć jako podsypki pod budowę dróg, z drugiej można go nawet wykorzystać bo budowanie fundamentów na samej budowie. Nie mniej zarówno w jednym, jak i drugim przypadku gruz nie może być wielka bryłą – powraca się zatem do zagadnienia obejmującego kruszenie gruzu i kruszenie betonu.

Nowoczesne maszyny pomagające przy tych pracach są maszynami przenośnymi. Co to oznacza? Jeśli znajdziemy nowocześnie działająca firmę mającą w swojej ofercie kruszenie betonu, kruszenie gruzu i kamieni, to będziemy mogli negocjować z nimi samo usytuowanie maszyny do kruszyw. Wiele z takich firm przetransportuje kruszarkę na teren budowy, a co za tym idzie – nasze prace pochłoną mniej pieniędzy. W jaki sposób? Dość sporo oszczędzimy na kosztach transportu, co w przypadku rozbiórki bardzo dużych obiektów jest szalenie wygodną sprawą.

Kruszenie betonu ma ogromnie ważne znaczenie we wszelkiego rodzaju pracach rozbiórkowych. Coraz bardziej rygorystyczne przepisy konkretyzują różnego rodzaju warunki, na jakich gruz można składować. A tutaj nie jest łatwo – Miejskie Ośrodki Oczyszczania, zakłady komunalne i wysypiska śmieci takich odpadów składować nie chcą. Wydaje się, że jedynym wyjściem z sytuacji jest użycie przynajmniej często do budowy nowego obiektu, znalezienie kontrahenta, który gruz z naszej budowy odbierze, lub prywatnej działki, na które można będzie owe odpady składować. Za każdym razem pojawi się jednak fakt: kruszenie gruzu i kruszenie betonu będzie naszym obowiązkiem. Całych bloków „skalnych” nikt bowiem od nas nie weźmie, a i jako takich składować nigdzie nie wolno.

Wielu inwestorów z myślą o rozwoju firmy i ułatwienia sobie zadania rozważa zakup kruszarki. Nie jest to zły pomysł, choć w przypadku jednej budowy na pewno będzie to inwestycja chybiona. W takich wypadkach samo w sobie kruszenie betonu lub kruszenie gruzu lepiej jest zlecić wyspecjalizowanej firmie, która już sprzęt do tego typu prac posiada. Na pewno jeśli musimy wykonać tego typu prace jednorazowo, to wynajem kruszarki bardziej się opłaca, niźli jej kupno. Jeśli gruzu, betonu, lub kamieni mamy ponad 500 ton, to na pewno uda się nam ściągnąć kruszarkę na plac naszej budowy.

W żadnym wypadku nie róbmy samowolki i nie wywoźmy gruzu do lasu. Tak robi wielu budowlańców, bo kary za takie wykroczenia są niewielkie, a policja bardzo rzadko takimi rzeczami się zajmuje. A szkoda – bo jak wyglądają lasy doskonale wiemy. Kruszenie gruzu i kruszenie betonu traktujmy jako mus, a składowanie tego zgodnie z prawem jako obowiązek. Nie tylko natury prawnej, ale i naszego sumienia i dbałości o ekologię.

Jeśli zbliżamy się do robót związanych z rozbiórką budowli, ale nie wiemy, co począć z gruzem to sprawdźmy wszystkie firmy, które mają w swojej ofercie kruszenie gruzu, kruszenie betonu i kruszenie kamieni. Wiele z tych firm nie tylko ma kruszarki, ale posiada także działki, na których owy gruz można składować.

 


 
słowa kluczowe: kruszenie , kruszenie gruzu, kruszenie betonu, rozbiórki